10 nejslabších hesel na internetu. Co se může stát, když odhalí to vaše?

Kyberbezpečnost
Každý první květnový čtvrtek je mezinárodní den hesel. V tento den se sluší připomenout, proč je důležité mít silná hesla.
  1. < Zpět na seznam

Lidé skoro vůbec neřeší důležitost bezpečnosti hesel pro přihlášení na různé uživatelské účty. Většinou se jedná o stejná krátká hesla, nejlépe snadno zapamatovatelná oblíbená slova, případně pokud je vyžadováno číslo, připojují k heslu číslo 1, postupnost 123 apod.

Nejnovější světový žebříček dokazuje, že nejpoužívanějším heslem na internetu v minulém roce byla kombinace 123456. Toto konkrétní heslo se na prvním místě drží už několikátý rok za sebou i přes neustálé varování bezpečnostních expertů. 

Tyto statistiky uveřejnila aplikace NordPass jejichž program funguje na počítačích, mobilech a jiných zařízeních. Veškerá jejich data mají celkově vysoce odpovídající hodnotu. 

Statistiky jsou samozřejmě sestavovány anonymně a tudíž nikdo zveřejněná data nemůže zneužít.
Aplikace NordPass slabá hesla zveřejňuje právě proto, aby je uživatelé přestali využívat a předešli případným nepříjemným komplikacím. 

Výsledky 10 nejpoužívanějších slabých hesel můžete vidět zde: 

Zdroj: nordpass.com

Taková hesla jsou nejen známá po celém světě, ale také jsou velmi slabá a snadno se dají prolomit hackery.

Dále kromě čísel jsou nevhodná také anglická slovíčka qwerty (typ rozložení kláves; prvních šest horních znaků na klávesnici zleva) a password (anglicky heslo). Lidé by stejně tak neměli použít frázi „iloveyou“ (tedy v překladu miluji tě). 

Z toho všeho vyplývá, že podceňovat zadávání slabých hesel na internetu se nevyplácí. Silná hesla jsou zpravidla v první řadě účinné ochrany před odcizením citlivých osobních dat a to zejména pro on-line bankovnictví nebo platby přes internet. V dnešní moderní době lidé pomocí svých chytrých zařízení platí nejčastěji kartou online. 
 
Pokud tak slabé heslo člověk použije k zabezpečení své e-mailové adresy, usnadňuje tak útočníkovi získat přístup k většině internetových služeb, které tato osoba používá. Důležité je mít na paměti, že právě poštovní schránky se využívají k případným obnovám hesla, pokud jej zapomenete – pokud útočník získá přístup do vaší e-mailové schránky, je pro něj už snadné změnit údaje na jakékoliv účty spojené s vaší e-mailovou adresou a získat tak k nim přístup.

Znáte veškerá pravidla při tvorbě hesel?

Vymyslet správné heslo není vždy tak jednoduché jak se zdá a mnohdy nás může potrápit. V našem online kurzu IT bezpečnosti se dozvíte, jak správně jít na tvorbu hesla a jak by takové silné heslo mělo vypadat.


Publikováno: 23.09.2021

Související služby

Zvýšení uživatelské bezpečnosti | Bezpečnost IT

Bezpečnost každého systému před úniky a zneužitím dat je společným dílem všech jeho uživatelů. Prostřednictvím eLearningového kurzu provedeme vaše zaměstnance nástrahami uživatelské bezpečnosti a naučíme je, jak předcházet nežádoucím situacím.

Podobné články

Kryptoviry zničí vaše data na jedno kliknutí. Jak se bránit?

Kyberbezpečnost

Poslední dobou evidujeme zvýšený výskyt nejzákeřnějšího druhu mallware – kryptovirů. Jsou to viry, které zašifrují obsah vašeho počítače, a pak požadují výkupné. Obvyklá opatrnost v nakládání s e-maily tu nemusí stačit.

Jsme Blue Partners, experti na firemní IT bezpečnost dat

Kontakt

Co můžeme udělat pro vás?