Kde útočí hackeři nejčastěji? Situace v Česku se zhoršuje

V souvislosti s koronavirem jsou hackeři v posledních měsících nezvykle aktivní, využívají toho, že lidé tráví více času v on-line světě. V souvislosti s tím přibylo v tuzemsku virů a útoků. Dokládají to nejnovější statistiky antivirové společnosti Check Point.

16.07.2021

„Česká republika se v uplynulých měsících řadila k nebezpečnějším zemím, ale v březnu se výrazně posunula mezi bezpečnější státy, a to o 35 příček na 87. pozici. Naopak Slovensko zažívá opačný trend a posunulo se mezi méně bezpečné země, z únorové 64. pozice na 44. příčku,“ prohlásil bezpečnostní expert Check Pointu.

Žebříček zemí s nejvíce zachycenými škodlivými kódy a kybernetickými útoky sestavuje Check Point pravidelně. Čím výše jsou země v žebříčku umístěny, tím horší bezpečnostní situace v daném státě panuje, alespoň tedy co se kybernetických hrozeb týče.

Na prvním místě v Indexu hrozeb skončil nově Uzbekistán.

Tři nejobávanější viry

Vůbec nejrozšířenějším virem pro stolní počítače byl v uplynulém měsíci Dridex. „Je to bankovní trojan, který cílí na platformu Windows a šíří se prostřednictvím spamových kampaní a exploit kitů, které využívají techniku WebInjects k zachycení a přesměrování bankovních přihlašovacích údajů na server ovládaný útočníkem. Dridex kontaktuje vzdálený server, odesílá informace o infikovaném systému a může také stahovat a spouštět další moduly pro vzdálené ovládání.