Trojský kůň Fareit útočí stále častěji. I v Česku

Fareit – to je jméno trojského koně, který útočí stále častěji. 

20.07.2021

V České republice jde přitom již několikátý měsíc za sebou o vůbec nejrozšířenější hrozbu. Vyplývá to z pravidelných statistik antivirové společnosti Eset.

Trojský kůň Fareit stál v dubnu za 24,88 % všech detekovaných hrozeb v Česku. O měsíc dříve to přitom bylo pouze 22,73 %. Vzhledem k tomu, že za první trojicí nejrozšířenějších hrozeb v žebříčku mají všechny další viry pouze jednotky procent, jde o velmi vysoké číslo.

Tento nezvaný návštěvník patří mezi tzv. password stealery, jeho hlavním úkolem je ukrást hesla uložená v prohlížečích, jde tedy o přihlašovací údaje uložené pro automatické vyplňování. Po jejich odcizení získají útočníci přístup ke spoustě uživatelských účtů.

Cílená kampaň na Česko

Bezpečnostní experti Esetu přitom zachytili začátkem dubna spamovou kampaň, která cílila speciálně na uživatele v České republice. Pokud odhlédneme od této výraznější kampaně, tak na konci března v Česku byla nižší čísla. Celosvětově ale tlak tohoto malware nepolevuje. Bylo tedy příliš brzo říct, zda útočníci jen krátkodobě omezili aktivity, nebo zda bude nutné sledovat utlumení této hrozby v Česku,“ varoval vedoucí analytického týmu v české pobočce Esetu.